TVX0J102MCD
Mfr.Part #
TVX0J102MCD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V AXIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
600mA @ 120Hz
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
600mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.394Diax0.866L 10.00mmx22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
21mm
Axial
Leakage Current :
4μA
Dissipation Factor :
0.24 %
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
690mA @ 10kHz
Datasheets
TVX0J102MCD
Nichicon TVX0J102MCD
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 600mA 0.394Diax0.866L 10.00mmx22.00mm -40°C~85°C Axial, Can