TVX0J103MCD
Mfr.Part #
TVX0J103MCD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.42
Ripple Current :
2.26A
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
41.5mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
2.26A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.599A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Axial
Leakage Current :
1.89mA
Capacitance :
10000µF
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
TVX0J103MCD
Nichicon TVX0J103MCD
TVX 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.26A 0.630Diax1.713L 16.00mmx43.50mm -40°C~85°C Axial, Can