TVX0J472MCD
Mfr.Part #
TVX0J472MCD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V AXIAL
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
31.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.8883mA
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Capacitance :
4700µF
TVX
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.32
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
1.725A @ 10kHz
Diameter :
16mm
Ripple Current :
1.5A
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Datasheets
TVX0J472MCD
Nichicon TVX0J472MCD
TVX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can