TVX0J332MCD1LT
Mfr.Part #
TVX0J332MCD1LT
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V AXIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
HTS Code :
GENERAL PURPOSE
Height :
26mm
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Packing Method :
TR
Datasheets
TVX0J332MCD1LT
Nichicon TVX0J332MCD1LT
TVX 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can