TVX0J332MCD
Mfr.Part #
TVX0J332MCD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V AXIAL
Capacitance :
3300µF
Leakage Current :
4μA
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.24 %
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Height :
26mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Axial
Ripple Current :
1.2A
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Series :
TVX
Tan Delta :
0.3
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
13mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
TVX0J332MCD
Nichicon TVX0J332MCD
TVX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can