TVX0J331MAD1LS
Mfr.Part #
TVX0J331MAD1LS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V AXIAL
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
495mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
16mm
HTS Code :
Diameter :
6.3mm
Packing Method :
TR
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
330mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TVX0J331MAD1LS
Nichicon TVX0J331MAD1LS
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can