TVX0J331MAD
Mfr.Part #
TVX0J331MAD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
16mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
250mA
HTS Code :
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
375mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
4μA
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.24 %
Datasheets
TVX0J331MAD
Nichicon TVX0J331MAD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can