TRR03EZPF2742
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRR03EZPF2742
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
TRR
Resistance :
27.4kOhm
Feature :
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
TRR03EZPF2742
ROHM Semiconductor TRR03EZPF2742
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 27.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C