TNPU120690K9BZEN00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU120690K9BZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2004mm
Width :
1.6002mm
Series :
TNPU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
90.9kOhms
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height :
660.4μm
Vishay / Dale TNPU120690K9BZEN00
TNPU Series, Thin Film, 90.9kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C