TNPU040215K0BZEP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPU040215K0BZEP00
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
TNPU0402 15K 0.1% T-16 EP1 E3
Stock
436
In Stock :
436
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Thin Film
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Width :
0.5 mm
Length :
1 mm
Technology :
Thin Film
Type :
High Precision Thin Film Chip Resistors
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
0402
Resistance :
15 kOhms
Product Status :
Active
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Vishay
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
62.5 mW (1/16 W)
Brand :
Vishay / Draloric
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Series :
TNPU e3
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
0.35 mm
Voltage Rating :
50 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.1%
Vishay / Dale TNPU040215K0BZEP00
TNPU e3 Series, Thin Film, 15 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 125°C