TK20V60W5,LVQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK20V60W5,LVQ
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
4-VSFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 20A 4DFN
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190m Ω @ 10A, 10V
Published :
Power Dissipation-Max :
156W Tc
Series :
DTMOSIV
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Mount :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Ta
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 300V
Package / Case :
4-VSFN Exposed Pad
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vgs (Max) :
±30V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
TK20V60W5,LVQ
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK20V60W5,LVQ
N-Channel Cut Tape (CT) 190m Ω @ 10A, 10V ±30V 1800pF @ 300V 55nC @ 10V 600V 4-VSFN Exposed Pad
TK20V60W5,LVQ Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1800pF @ 300V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 20A.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
TK20V60W5,LVQ Features
a continuous drain current (ID) of 20A
a 600V drain to source voltage (Vdss)