SUD50N03-06AP-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SUD50N03-06AP-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 90A TO252
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Turn On Delay Time :
26 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
10W
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 250μA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
1.437803g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Height :
2.39mm
Pin Count :
4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3800pF @ 15V
Length :
6.73mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Transistor Application :
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
9 ns
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Series :
TrenchFET®
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.7m Ω @ 20A, 10V
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Single
Number of Channels :
1
Rise Time :
230ns
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
50A
Width :
6.22mm
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
DRAIN
Nominal Vgs :
1.2 V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
10W Ta 83W Tc
Resistance :
5.7mOhm
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
SUD50N03-06AP-E3
Vishay SUD50N03-06AP-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 5.7m Ω @ 20A, 10V ±20V 3800pF @ 15V 95nC @ 10V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SUD50N03-06AP-E3 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3800pF @ 15V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 90A amps.A device can conduct a maximum continuous current of [50A] according to its drain current.It is [25 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 26 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you will need a 30V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (4.5V 10V).
SUD50N03-06AP-E3 Features
a continuous drain current (ID) of 90A
the turn-off delay time is 25 ns
a 30V drain to source voltage (Vdss)