STW20NM60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STW20NM60
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Resistance :
290mOhm
Threshold Voltage :
4V
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Fall Time (Typ) :
11 ns
Vgs (Max) :
±30V
Width :
6.35mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Voltage - Rated DC :
650V
Element Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
80A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Base Part Number :
STW20N
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Number of Pins :
3
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
20A
Turn On Delay Time :
25 ns
Package / Case :
TO-247-3
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Element Material :
SILICON
Avalanche Energy Rating (Eas) :
650 mJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500pF @ 25V
Pin Count :
Rise Time :
20ns
Height :
6.35mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
192W
REACH SVHC :
No SVHC
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 10A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Power Dissipation-Max :
192W Tc
Radiation Hardening :
No
Length :
50.8mm