STU10NM60N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STU10NM60N
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 10A IPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Length :
6.6mm
Vgs (Max) :
±25V
Drain-source On Resistance-Max :
0.55Ohm
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Power Dissipation-Max :
70W Tc
Fall Time (Typ) :
15 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Threshold Voltage :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
2.4mm
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
70W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
540pF @ 50V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Pins :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
19nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8A
Packaging :
Tube
Turn On Delay Time :
10 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Series :
MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
550m Ω @ 4A, 10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-609 Code :
e3
Rise Time :
12ns
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Height :
6.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
STU10N
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
STU10NM60N
STMicroelectronics STU10NM60N
N-Channel Tube 550m Ω @ 4A, 10V ±25V 540pF @ 50V 19nC @ 10V 600V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
STU10NM60N Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 200 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 540pF @ 50V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 10A continuous drain current (ID).Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 8A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 32 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 10 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 25V to 1.In this case, the threshold voltage of the transistor is 3V, which means that it will not activate any of its functions when its threshold voltage reaches 3V.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 600V.For this transistor to work, a voltage 600V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
STU10NM60N Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 10A
the turn-off delay time is 32 ns
a threshold voltage of 3V
a 600V drain to source voltage (Vdss)