STP12IE90F4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STP12IE90F4
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-4 Full Pack
Datasheet
Download
Description
TRANS BIPO EMITTER SW TO-220FP-4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - Special Purpose
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
900V
Packaging :
Tube
Series :
ESBT®
Current Rating :
12A
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
3
Applications :
Gate Driver
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
STP12I
Transistor Type :
NPN - Emitter Switched Bipolar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Through Hole
Datasheets
STP12IE90F4
STMicroelectronics STP12IE90F4
STP12IE90F4 Description
STP12IE90F4 Features
  • Cascode arrangement with high voltage and current
  • Low resistance equivalent
  • Extremely quick switching up to 150 kHz
  • RBSOA squared up to 900V