SPP04N50C3XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPP04N50C3XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220
Datasheet
Download
Description
LOW POWER_LEGACY
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Elements :
1
Length :
10.36mm
Width :
4.57mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Element Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Dual Supply Voltage :
500V
Package / Case :
TO-220
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Continuous Drain Current (ID) :
4.5A
Drain to Source Resistance :
850mOhm
Voltage - Rated DC :
560V
Current Rating :
4.5A
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
20.7mm
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Published :
Mount :
Through Hole
Turn On Delay Time :
10 ns
Lead Free :
Contains Lead
Number of Channels :
1
Input Capacitance :
470pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Rise Time :
5ns
Power Dissipation :
50W
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Number of Pins :
3
Max Power Dissipation :
50W
Datasheets
SPP04N50C3XKSA1
500V TO-220
SPP04N50C3XKSA1 Overview
A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 4.5A.With a drain-source breakdown voltage of 500V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 500V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 70 ns.When a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias a MOSFET into the on state, a drain-to-source resistance of 850mOhm exists between the drain and source.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 10 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.This device supports dual supply voltages maximally powered by 500V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 500V.
SPP04N50C3XKSA1 Features
a continuous drain current (ID) of 4.5A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 70 ns
single MOSFETs transistor is 850mOhm
a 500V drain to source voltage (Vdss)