SPD08-050-L-RB-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPD08-050-L-RB-TR
Manufacturer
3M
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.031
Stock
214
In Stock :
214
Manufacturer :
3M
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Type :
Cantilever
Color :
Black
Series :
SPD08
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Board Guide, Latches
Current Rating :
3A
Housing Material :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2011
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
7 Weeks
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Rows :
2
Read Out :
Dual
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Cantilever
Pitch :
0.031 0.80mm