SI7900AEDN-T1-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SI7900AEDN-T1-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
PowerPAK® 1212-8 Dual
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 20V 6A 1212-8
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Turn-Off Delay Time :
8.6 μs
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1.5W
FET Type :
2 N-Channel (Dual) Common Drain
Turn On Delay Time :
850 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rise Time :
1.3μs
Drain to Source Breakdown Voltage :
20V
Transistor Element Material :
SILICON
Length :
3.05mm
Base Part Number :
SI7900
Continuous Drain Current (ID) :
8.5A
Lead Free :
Lead Free
Series :
TrenchFET®
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
30A
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Width :
3.05mm
FET Feature :
Logic Level Gate
Gate to Source Voltage (Vgs) :
12V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
26m Ω @ 8.5A, 4.5V
Package / Case :
PowerPAK® 1212-8 Dual
Vgs(th) (Max) @ Id :
900mV @ 250μA
Fall Time (Typ) :
1.3 μs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A
Number of Terminations :
5
Power Dissipation :
1.5W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
16nC @ 4.5V
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
8
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
S-XDSO-C5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Transistor Application :
SWITCHING
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
8
Height :
1.04mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SI7900AEDN-T1-E3
Vishay SI7900AEDN-T1-E3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26