RNCS1206BTE2K49
Mfr.Part #
RNCS1206BTE2K49
Description
RES 2.49K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
RNCS
Additional Feature :
High Precision
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.49kOhm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm