RNCS0402BTE10R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS0402BTE10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Series :
RNCS
Resistance :
10Ohm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Height :
355.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW