RNCS0402BTE1K43
Mfr.Part #
RNCS0402BTE1K43
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 1.43K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Height :
355.6μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCS
Resistance :
1.43kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCS0402BTE1K43
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0402BTE1K43
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 1.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C