RNCS0603BTE2K49
Mfr.Part #
RNCS0603BTE2K49
Description
RES 2.49K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
2.49kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
50V
RNCS
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RNCS0603BTE2K49
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BTE2K49
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C