RNCS0603BKE76K8
Mfr.Part #
RNCS0603BKE76K8
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 76.8K OHM 0.1% 1/16W 0603
2
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
76.8kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCS
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCS0603BKE76K8
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE76K8
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 76.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C