RNCS0603BKE2K94
Mfr.Part #
RNCS0603BKE2K94
Description
RES 2.94K OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Resistance :
2.94kOhm
Additional Feature :
High Precision
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Datasheets
RNCS0603BKE2K94
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE2K94
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 2.94kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C