RL0805FR-7W0R018L
Mfr.Part #
RL0805FR-7W0R018L
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 0805
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power Rating :
125mW
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Height :
500μm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
18mOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL0805FR-7W0R018L
YAGEO RL0805FR-7W0R018L
RL Series, Thick Film, 18mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C