RL0805FR-070R022L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL0805FR-070R022L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.022 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Packaging :
Digi-Reel®
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
609.6μm
Construction :
Chip
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Series :
RL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
22mOhm
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±1200ppm/°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RL0805FR-070R022L
YAGEO RL0805FR-070R022L
FIXED RESISTOR RL Series, Thick Film, 22mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C