RFD16N05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFD16N05
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 50V 16A I-PAK
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Turn-Off Delay Time :
55 ns
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
72W Tc
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
45A
Additional Feature :
MEGAFET
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.056Ohm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 20V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
900pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Fall Time (Typ) :
30 ns
Power Dissipation :
72W
Lead Free :
Lead Free
Rise Time :
30ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Packaging :
Tube
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Voltage - Rated DC :
50V
Case Connection :
DRAIN
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Current Rating :
16A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Breakdown Voltage :
50V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
47m Ω @ 16A, 10V
Package / Case :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RFD16N05
onsemi RFD16N05
N-Channel Tube 47m Ω @ 16A, 10V ±20V 900pF @ 25V 80nC @ 20V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
RFD16N05 Description
RFD16N05 Features
  • Peak Current vs Pulse Width Curve
  • UIS Rating Curve
  • 175°C Operating Temperature
  • 16A, 50V
  • rDS(ON)= 0.047Ω