RE0603DRE071K2L
Mfr.Part #
RE0603DRE071K2L
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.2kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Working Voltage :
75V
Height :
558.8μm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RE0603DRE071K2L
YAGEO RE0603DRE071K2L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C