RE0603CRF071R43L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0603CRF071R43L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.43OHM 0.25% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.43Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
RE
Published :
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RE0603CRF071R43L
YAGEO RE0603CRF071R43L
RE Series, Thick Film, 1.43Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C