NTD80N02G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTD80N02G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 24V 80A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Fall Time (Typ) :
40 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.8m Ω @ 80A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
733 mJ
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drain-source On Resistance-Max :
0.0058ohm
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 4.5V
Published :
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Voltage - Rated DC :
24V
Packaging :
Tube
Transistor Element Material :
SILICON
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
24V
Rise Time :
67ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
75W Tc
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current Rating :
80A
Case Connection :
DRAIN
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2600pF @ 20V
Power Dissipation :
75W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
NTD80N02G
onsemi NTD80N02G
N-Channel Tube 5.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 2600pF @ 20V 42nC @ 4.5V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NTD80N02G Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 733 mJ.A device's maximal input capacitance is 2600pF @ 20V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 80A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 24V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 28 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 200A, which is its maximum rated peak drain current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
NTD80N02G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 733 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 24V voltage
the turn-off delay time is 28 ns
based on its rated peak drain current 200A.