NTD80N02-1G
Mfr.Part #
NTD80N02-1G
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Description
MOSFET N-CH 24V 80A IPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Position :
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.8m Ω @ 80A, 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Case Connection :
DRAIN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
733 mJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Qualification Status :
COMMERCIAL
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
DS Breakdown Voltage-Min :
24V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
80A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
75W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 4.5V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN
Drain to Source Voltage (Vdss) :
24V
Surface Mount :
No
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2.6pF @ 20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0058ohm
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Datasheets
NTD80N02-1G
onsemi NTD80N02-1G
N-Channel Tube 5.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 2.6pF @ 20V 42nC @ 4.5V 24V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
NTD80N02-1G Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 733 mJ.A device's maximal input capacitance is 2.6pF @ 20V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.In this device, the drain current is 80A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 200A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 24V.This transistor requires a 24V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (4.5V 10V).
NTD80N02-1G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 733 mJ
based on its rated peak drain current 200A.
a 24V drain to source voltage (Vdss)