MSR1-0R07F1
Mfr.Part #
MSR1-0R07F1
Description
RES 0.07 OHM 1% 1W RADIAL
Stock
939
In Stock :
939
Published :
2012
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Resistance :
70mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.7018mm
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Metal Element
Length :
11.4046mm
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.449Lx0.067W 11.40mmx1.70mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Height :
7.5946mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
MSR1-0R07F1
Riedon MSR1-0R07F1
70mOhms, 1W, Metal Element,