MSR1-0R005F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSR1-0R005F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W RADIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
1W
Width :
1.7018mm
Package / Case :
Radial
Published :
Max Operating Temperature :
275°C
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Composition :
Metal Element
Length :
11.4046mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance :
5mOhms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
MSR
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
7.5946mm
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.449Lx0.067W 11.40mmx1.70mm
Datasheets
MSR1-0R005F1
Riedon MSR1-0R005F1
5mOhms, 1W, Metal Element,