MSR1-0R04F1
Mfr.Part #
MSR1-0R04F1
Description
RES 0.04 OHM 1% 1W RADIAL
Stock
580
In Stock :
580
Through Hole Resistors
Height :
7.5946mm
Package / Case :
Radial
Length :
11.4046mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.449Lx0.067W 11.40mmx1.70mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Height Seated (Max) :
0.299 7.60mm
Max Operating Temperature :
275°C
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.7018mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
40mOhms
Number of Terminations :
2
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Datasheets
MSR1-0R04F1
Riedon MSR1-0R04F1
40mOhms, 1W, Metal Element,