MCR25JZHJ510
Mfr.Part #
MCR25JZHJ510
Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
2
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
MCR
Case Code (Imperial) :
Height :
711.2μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Published :
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
51Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR25JZHJ510
ROHM Semiconductor MCR25JZHJ510
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 51Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C