MCR25JZHF95R3
Mfr.Part #
MCR25JZHF95R3
Description
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1210
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Resistance :
95.3Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR25JZHF95R3
ROHM Semiconductor MCR25JZHF95R3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 95.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C