MCR18EZPF7681
Mfr.Part #
MCR18EZPF7681
Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Resistance :
7.68kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
1206 (3216 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Height :
660.4μm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
MCR18EZPF7681
ROHM Semiconductor MCR18EZPF7681
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 7.68kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C