MCR10EZPJ684
Mfr.Part #
MCR10EZPJ684
Description
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
TS 16949
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Height :
609.6μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Series :
MCR
Max Power Dissipation :
125mW
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
680kOhm
Voltage - Rated DC :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR10EZPJ684
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ684
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 680kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C