MCR100JZHF4751
Mfr.Part #
MCR100JZHF4751
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1W 2512
Stock
2
In Stock :
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2012
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
TS 16949
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Series :
MCR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
4.75kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
6432
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Datasheets
MCR100JZHF4751
ROHM Semiconductor MCR100JZHF4751
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 4.75kOhm, ±1%, -55°C~125°C