MCR100JZHF1001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR100JZHF1001
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512
Stock
886
In Stock :
886
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
2512
Reference Standard :
TS 16949
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
711.2μm
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MCR
Resistance :
1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Published :
2000
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Datasheets
MCR100JZHF1001
ROHM Semiconductor MCR100JZHF1001
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1kOhm, ±1%, -55°C~125°C