MBT35200MT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBT35200MT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 35V 2A 6TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
Terminal Position :
Dual
Height :
1mm
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
SOT-23-6
Polarity/Channel Type :
PNP
Power Dissipation :
1W
Power - Max :
625mW
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gain Bandwidth Product :
100MHz
Number of Pins :
6
Transistor Type :
PNP
Max Power Dissipation :
625mW
Pbfree Code :
yes
Published :
2005
Element Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Form :
Gull wing
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 1.5A 1.5V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
35V
Frequency :
100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transition Frequency :
100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
Max Collector Current :
2A
Pin Count :
6
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Base Part Number :
MBT35200
Voltage - Rated DC :
-35V
Collector Base Voltage (VCBO) :
55V
hFE Min :
100
Width :
1.7mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
3.1mm
Max Breakdown Voltage :
35V
Current Rating :
-2A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
35V
Number of Terminations :
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
310mV @ 20mA, 2A
Collector Emitter Saturation Voltage :
-260mV
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
MBT35200MT1G
onsemi MBT35200MT1G
MBT35200MT1G Overview
This device has a DC current gain of 100 @ 1.5A 1.5V, which is the ratio between the base current and the collector current.This design offers maximum flexibility with a collector emitter saturation voltage of -260mV.A VCE saturation (Max) of 310mV @ 20mA, 2A means Ic has reached its maximum value(saturated).A high level of efficiency can be achieved if the base voltage of the emitter remains at 5V.This device has a current rating of -2A which corresponds to the maximum current it can carry for an indefinite period without deteriorating too much.As you can see, the part has a transition frequency of 100MHz.A breakdown input voltage of 35V volts can be used.A maximum collector current of 2A volts is possible.
MBT35200MT1G Features
the DC current gain for this device is 100 @ 1.5A 1.5V
a collector emitter saturation voltage of -260mV
the vce saturation(Max) is 310mV @ 20mA, 2A
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is -2A
a transition frequency of 100MHz