LGU1K682MELC
Mfr.Part #
LGU1K682MELC
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Stock
675
In Stock :
675
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
4.19A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
80V
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.8185A @ 50kHz
Tan Delta :
0.2
Published :
2009
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
2.21mA
Capacitance :
6800µF
Height :
45mm
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.19A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LGU1K682MELC
Nichicon LGU1K682MELC
LGU 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.19A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In