LGU1C183MELA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGU1C183MELA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
LGU
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Leakage Current :
1.6mA
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.5
Ripple Current @ High Frequency :
3.634A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
3.16A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
18000μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
25mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
3.16A
Pbfree Code :
yes
Datasheets
LGU1C183MELA
Nichicon LGU1C183MELA
LGU 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.16A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In