KTR25JZPF1R00
Mfr.Part #
KTR25JZPF1R00
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/3W 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Max Power Dissipation :
333mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
AEC-Q200
Power Rating :
330mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
1Ohm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
600V
Series :
KTR
Datasheets
KTR25JZPF1R00
ROHM Semiconductor KTR25JZPF1R00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 1Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C