IXFX64N60P
Mfr.Part #
IXFX64N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 64A PLUS247-3
Stock
1
In Stock :
TO-247-3
Transistor Polarity :
N-Channel
Brand :
IXYS
Number of Terminals :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Published :
2006
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Rise Time :
23ns
Turn-Off Delay Time :
79 ns
Polarity/Channel Type :
NOT SPECIFIED
Transistor Type :
1 N-Channel
FET Type :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 8mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
96m Ω @ 500mA, 10V
Product Category :
MOSFET
Current Rating :
64A
FET Feature :
Product Type :
MOSFET
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Dissipation-Max :
1040W Tc
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
PLUS247™-3
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±30V
Number of Pins :
3
Length :
16.13 mm
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mounting Type :
Width :
5.21 mm
Element Configuration :
Tube
Power Dissipation :
1.04kW
RoHS :
Details
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
200nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
64A Tc
Factory Lead Time :
30 Weeks
Drain-source On Resistance-Max :
0.096 Ω
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150A
IXYS
Channel Mode :
Enhancement
Resistance :
96mOhm
Series :
HiPerFET™, PolarHT™
Mounting Style :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
Height :
21.34 mm
DRAIN
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Voltage - Rated DC :
600V
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
Pin Count :
Tradename :
HiPerFET
Base Product Number :
IXFX64
Power Dissipation (Max) :
1040W (Tc)
Number of Channels :
1 Channel
Fall Time (Typ) :
24 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
12000pF @ 25V
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Subcategory :
MOSFETs
Configuration :
Continuous Drain Current (ID) :
64A
Datasheets
IXFX64N60P
Littelfuse IXFX64N60P
N-Channel Tube 96m Ω @ 500mA, 10V ±30V 12000pF @ 25V 200nC @ 10V 600V TO-247-3
IXFX64N60P Description
IXFX64N60P is a 600v PolarHVTM HiPerFET Power MOSFET. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 150℃. And the transistor IXFX64N60P in the TO-247-3 package with 1040W  power dissipation. It is applied to many fields, like Automotive, Body electronics & lighting, Communications equipment, Wired networking, Industrial, and Motor drives.