IXFX32N50Q
Mfr.Part #
IXFX32N50Q
Description
MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247-3
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Series :
HiPerFET™
Terminal Form :
FET Feature :
Power Dissipation-Max (Abs) :
416 W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
128A
Supplier Device Package :
PLUS247™-3
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Terminal Position :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminals :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Power Dissipation :
416W
Reach Compliance Code :
Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 4mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
32 A
Continuous Drain Current (ID) :
32A
IXYS Corporation
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Number of Pins :
Fall Time (Typ) :
20 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3950pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXFX32
Power Dissipation-Max :
416W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
Product Status :
Obsolete
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
160m Ω @ 16A, 10V
Surface Mount :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.15Ohm
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Rise Time :
42ns
Power Dissipation (Max) :
416W (Tc)
Datasheets
IXFX32N50Q
Littelfuse IXFX32N50Q
N-Channel Tube 160m Ω @ 16A, 10V ±20V 3950pF @ 25V 150nC @ 10V 500V TO-247-3
IXFX32N50Q Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 1500 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 3950pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 32A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=500V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 500V (that is, no charge flow from drain to source).The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 32 A.When the device is turned off, a turn-off delay time of 75 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 128A.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 500 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 500V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXFX32N50Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 32A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
based on its rated peak drain current 128A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)