IXFX240N15T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFX240N15T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 240A PLUS247-3
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Supplier Device Package :
PLUS247™-3
Drain-source On Resistance-Max :
0.0052Ohm
Published :
2009
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
240A Tc
Series :
GigaMOS™
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-609 Code :
e1
RoHS :
Details
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Product :
MOSFET Gate Drivers
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
32000pF @ 25V
Vgs (Max) :
±20V
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance :
32 nF
Product Category :
MOSFET
Brand :
IXYS
Max Operating Temperature :
150 °C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
145 ns
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Power Dissipation-Max :
1250W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Turn-On Delay Time :
48 ns
Min Operating Temperature :
-55 °C
Mount :
Through Hole
Output Current :
240A
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
120A
Continuous Drain Current (ID) :
240A
Pin Count :
3
Tradename :
HiPerFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 8mA
Number of Outputs :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
460nC @ 10V
Pbfree Code :
yes
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2000 mJ
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Factory Lead Time :
30 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
IXYS
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Product Status :
Active
Turn On Delay Time :
48 ns
Number of Drivers :
1
Mounting Style :
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
1.25 kW
Package / Case :
TO-247-3
Output Voltage :
150V
Number of Elements :
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
600A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Pins :
247
Power Dissipation (Max) :
1250W (Tc)
Turn-Off Delay Time :
77 ns
Rds On Max :
5.2 mΩ
FET Feature :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.2m Ω @ 60A, 10V
Package :
Tube
Transistor Polarity :
N-Channel
Rise Time :
125ns
Packaging :
Tube
Base Product Number :
IXFX240
Channel Mode :
Enhancement
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
MOSFET
Number of Terminations :
3
Datasheets
IXFX240N15T2
Littelfuse IXFX240N15T2
N-Channel Tube 5.2m Ω @ 60A, 10V ±20V 32000pF @ 25V 460nC @ 10V 150V TO-247-3
IXFX240N15T2 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 2000 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 32000pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 240A continuous drain current (ID).Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 77 ns.Peak drain current is 600A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 48 ns.For this transistor to work, a voltage 150V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFX240N15T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ
a continuous drain current (ID) of 240A
the turn-off delay time is 77 ns
based on its rated peak drain current 600A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)