IXFV30N60PS
Mfr.Part #
IXFV30N60PS
Package / Case
PLUS-220SMD
Description
MOSFET N-CH 600V 30A PLUS-220SMD
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
82nC @ 10V
FET Feature :
Base Product Number :
IXFV30
Pbfree Code :
yes
IXYS Corporation
Voltage - Rated DC :
600V
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
240m Ω @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
AVALANCHE RATED
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation :
500W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Current Rating :
30A
Supplier Device Package :
PLUS-220SMD
Drain-source On Resistance-Max :
0.24Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
20ns
Product Status :
Obsolete
Power Dissipation-Max :
500W Tc
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Series :
HiPerFET™, PolarHT™
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Element Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
80A
Number of Pins :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc