IRL1004STRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRL1004STRL
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
520A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
130A Tc
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
100nC @ 4.5V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 200W Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.0065ohm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
130A
Series :
HEXFET®
Vgs (Max) :
±16V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5m Ω @ 78A, 10V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Qualification Status :
Not Qualified
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5330pF @ 25V
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Case Connection :
DRAIN
Datasheets
IRL1004STRL
Infineon Technologies IRL1004STRL
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.5m Ω @ 78A, 10V ±16V 5330pF @ 25V 100nC @ 4.5V 40V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IRL1004STRL Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 700 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 5330pF @ 25V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 130A.There is a peak drain current of 520A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 40V, it should remain above the 40V level.The transistor must receive a 40V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (4.5V 10V).
IRL1004STRL Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
based on its rated peak drain current 520A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)