IRGP30B60KD-EP
Mfr.Part #
IRGP30B60KD-EP
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
TO-247-3
Description
AUTOMOTIVE WARP2 IGBT ULTRAFAST
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Turn-Off Delay Time :
185 ns
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
3
Turn On Delay Time :
46 ns
Mount :
Through Hole
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
IGBT Type :
NPT
Fall Time-Max (tf) :
42ns
Turn On Time :
74 ns
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120A
Case Connection :
COLLECTOR
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.35V
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current Rating :
60A
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
600V
Max Power Dissipation :
304W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Max Collector Current :
60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.35V @ 15V, 30A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Gate Charge :
102nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.35V
Published :
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.5V
Switching Energy :
350μJ (on), 825μJ (off)
Radiation Hardening :
No
Rise Time :
28ns
Package / Case :
TO-247-3
Polarity/Channel Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time :
125 ns
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Td (on/off) @ 25°C :
46ns/185ns
Power Dissipation :
304W
Turn Off Time-Nom (toff) :
237 ns
Transistor Application :
Motor Control
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Condition :
400V, 30A, 10 Ω, 15V